New York Eğitim Ataşeliği

Türkçe Öğretim Portalı

Türkçe Öğretim Portalı

30 Haziran 2018 itibarıyla Yunus Emre Enstitüsü tarafından hizmete sunulan yabancılara Türkçe öğretimini hedefleyen Türkçe Öğretim Portali’ne artık EBA üzerinden ulaşmak mümkün.

Yunus Emre Enstitüsü 2009 yılından bugüne kadar dünyanın farklı yerlerinde açtığı kültür merkezleriyle Türk dilini, kültürünü, sanatını ve tarihini tanıtan bir devlet kuruluşu olarak hizmet veriyor. Yurt dışında bulunan 40’tan fazla kültür merkeziyle Türkçe öğretimini gerçekleştirirken yabancılara Türkçe öğretimi alanındaki ihtiyaçları göz önüne alarak düzenlediği sertifika programları ile alanında uzman okutmanlar da yetiştiriyor.  Çağdaş dil öğretim yöntemleri ışığında temel ve yardımcı ders araçları da üreten Enstitü’nün en önemli hizmetlerinden biri ise Uzaktan Türkçe Öğretim Portali.

Çağdaş teknolojik imkânları kullanarak hazırlanan Uzaktan Türkçe Öğretim Portali aracılığıyla Yunus Emre Enstitüsü, zaman ve mekândan bağımsız olarak Türkçe öğretmeyi amaçlıyor. Bu doğrultuda Uzaktan Türkçe Öğretim Portalinde seviyelere göre belirlenmiş kelime listeleri ve dil bilgisi yapıları aşama aşama gösterilmekte, öğrencilerin günlük hayatta sıkça kullanabileceği yapılar dört temel dil becerisine dayanan etkinliklerle öğretilmektedir.

İnteraktif öğretim araçları ile donatılmış olan portalde; dil öğrenimine yönelik etkinlik şablonları, okuma etkinlikleri, yazma etkinlikleri, dinleme etkinlikleri, konuşma etkinlikleri, kelime öğretim modülü (11 farklı şablon), dil bilgisi etkinlikleri, telaffuz geliştirme aracı, değerlendirme bölümleri, kişisel sözlük, tekrar ve pekiştirme algoritması, soru bankası, sınav modülü, tartışma/yorum bölümleri, oyunlaştırma özellikleri, puan biriktirme ve kullanma imkânı, yarışmalar, ödüller ve başarı durumuna göre rütbe bulunmakta.

 Bu portalin EBA içinde yer alması ile birlikte Türkçe öğrenmeye çalışan yabancı uyruklu öğrencilerimizin bu hizmetten daha kolay faydalanması sağlanacak.

Türkçe Öğretim Portali’ne http://www.eba.gov.tr/adresindeki “Türkçe Öğretim Portali” butonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Eposta adresimiz newyorkmebtr.org Yazışma adresi 344 E 46th St. 2nd Fl. New York, NY 10017 - 1 (212) 687 8395

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.