New York Eğitim Ataşeliği

Statü değişikliği

 

Bölgemize gönderilen öğrencilerin statüleri, resmi-burslu, resmi-burssuz ya da kısmi-burslu olarak sınıflandırılmaktadır.

Öğrenciler bölgemize ilk olarak resmi-burslu satatüyle gönderilmektedir. Bu durumda, aylık bursları da dahil okul ödemeleri ve diğer bütün haklardan faydalanmaktadırlar.

Resmi-burssuz statü ise, okulundan ya da başka bir yerden her ne adla olursa olsun gelir elde eden ve bu geliri Bakanlık tarafından kendisine ödenen burs miktarından fazla olan öğrencinin,durumu Bakanlığa bildirmesi üzerine ödenen bursunun tamamen kesilmesi halidir.

Öğrencilerimiz öğrenime başlamadan önce Bakanlığa verdikleri taahhütnamelerde, para ödülleri hariç öğrenimleri boyunca her ne ad altında olursa olsun elde ettikleri gelirlerini Bakanlığa bildirmeyi, aksi durumda belirtilen yaptırımları kabullendiklerini taahhüt etmektedirler.  

Statüsü resmi-burssuz olarak onaylanan öğrencinin ilgili tebliğ gereğince okul ödemeleri yapılamamaktadır.

Kısmi burslu statü, yine okulundan ya da başka bir yerden her ne adla olursa olsun gelir eden, ancak bu geliri Bakanlık tarafından verilen burstan daha az olan öğrencinin, durumu bildirmesi üzerine, elde ettiği gelir kadar meblağın Bakanlıkça gönderilen bursundan mahsup edilmesi işlemidir. Örneğin aylık $900.00 okulundan burs almaya hak kazanan öğrencinin durumu Bakanlığa bildirmesi üzerine, kendisi için hesaplanan $1780.00 burstan $900.00 düşülerek $880.00 tutarında burs gönderilir.

Resmi-burslu satatüde iken, elde ettiği gelir nedeniyle resmi-burssuz ya da kısmi burslu statüye geçmek isteyen öğrenciler, bu taleplerini örneği sitemizde yer alan formu  doldurarak, elde edecekleri gelirin tam olarak tutarını ve süresini belirten bir okul/kurum yazısını da  eklemek suretiyle Ataşeliğimize göndermeleri gerekmektedir. Öğrencilerimizin söz konusu formu ve ekleyecekleri gelir belgesini  düzenlerken   gelir belgesinde süre tutar bilgisinin yer almasına dikkat etmeleri işlemlerin aksamadan sonuçlanmasında  önem arz etmektedir. Kurumlar adına öğrenim gören öğrencilerin tüm belgelerden iki adet  düzenlemeleri gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı burslu öğrencilerinin tek nüsha belge düzenlemeleri yeterlidir. 

Ayrıca belirtmek gerekir ki, öğrencilerimiz her ne ad altında olursa olsun bir gelir elde ettiklerinde, bunu Bakanlığa, Ataşeliğimize bildirmekle yükümlüdürler. 

Eposta adresimiz newyorkmebtr.org Yazışma adresi 344 E 46th St. 2nd Fl. New York, NY 10017 - 1 (212) 687 8395

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.