New York Eğitim Ataşeliği

Okul/bölüm/alan değişikliği

 

1416 sayılı Kanun kapsamında bölgemizde öğrenim gören öğrencilerin okul, bölüm ya da alan değişikliği talepleri; yurt içi akademik danışmanları ile adına öğrenim gördükleri kurumların onayları alınmak kaydıyla Bakanlığımızın iznine tabidir.

Okul, bölüm ya da alan değişikliği taleplerinin değerlendirilmesinde;

  • Zaman ve kredi kaybının olup olmadığı, 
  • Değiştirilmek istenen bölüm/alan ya da okulun, YÖK tarafından ilan edilen listede daha üst sıralarda olup olmadığı, 

gibi hususlar dikkate alınmaktadır.

Ataşeliğimizce transfer teklifinin yapılabilmesi için; 

Web sayfamızda bulunan formun çıktısı alınarak eksiksiz şekilde doldurulması,

Transfer olmak istenen okul/bölüm ya da alandan kabul alındığına ve daha önceki okul/bölüm ya da alandan alınmış kredilerin tamamının kabul edileceğine dair beyan içeren resmi okul yazısı ile,

Okul değişikliklerinde ek olarak yüksek lisans ve doktora seviyesinde kabul alınacak/alınan üniversitelerin; Times Higher Education, Academic Ranking of World Universities (Shangai), QS ve University Ranking by Academic Performance (URAP) tarafından yapılan dünya üniversiteleri sıralamalarında son üç yıl içerisinde genel veya alan bazında ilk 500 içerisinde olması gerekmektedir. Öğrencilerimizin kabul aldıkları okulların belirtilen indexlerde ilk 500 içerisinde olması gerekmektedir. Kabul alınan okulun belirtilen indexlerde ilk 500´de yer aldığına dair belgeyi, bir üst öğrenim izni formuna eklemeleri gerekmektedir. Duyuruya ilişkin web linki: http://newyork.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2014_06/27105553_lisansustuegitimyapilabilecekuniversiteler.pdf

         NOT: SADECE OKULUNUZUN BULUNDUĞU SAYFANIN ÇIKTISINI GÖNDERİNİZ.TÜM LİSTEYİ GÖNDERMEYİNİZ.

Kurumlar adına öğrenim gören öğrencilerin tüm belgelerden iki adet  düzenlemeleri gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı burslu öğrencilerinin tek nüsha belge düzenlemeleri yeterlidir. 

Bakanlıktan izin alınmadan yapılan okul değişikliklerinde, okul ödemeleri yapılamamaktadır.

Okul/bölüm ya da alan değişikliği talep formuna ulaşmak için tıklayınız

Eposta adresimiz newyorkmebtr.org Yazışma adresi 344 E 46th St. 2nd Fl. New York, NY 10017 - 1 (212) 687 8395

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.