New York Eğitim Ataşeliği

Gelir elde etme

1416 sayılı Kanun kapsamında öğrenim görmek üzere bölgemizde bulunan öğrencilerin, kendilerinden akademik başarı beklendiğinden dolayı, ayrıca vize statüleri uygun olmadığı için herhangi bir işte çalışarak gelir elde etmeleri mümkün değildir.

Ancak, okulundan veya diğer kurumlardan asistanlık ya da proje çalışmaları benzeri hizmetler için öğrenim sürecinin bir parçası olarak elde edilen gelirler ya da sağlanan burslar bunun dışındadır.

Böyle bir durumda, para ödülleri hariç, her ne ad altında olursa olsun elde edilen gelirlerin, örneği ekte bulunan formla Ataşeliğimize bildirilmesi gerekmektedir. Kurumlar adına öğrenim gören öğrencilerin tüm belgelerden iki adet  düzenlemeleri gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı burslu öğrencilerinin tek nüsha belge düzenlemeleri yeterlidir. 

Forma, gelirin aylık ve toplam tutarını, süresini, kapsamını belirten okul ya da kurumdan alınan resmi bir yazının eklenmesi gerekmektedir.

Öğrenciler, elde edecekleri gelirin okul harçlarını ve sigorta giderlerini kapsayıp kapsamadığını, mutlaka formda belirtmelidirler.

Gelir sağlayan öğrencilerin, sağladıkları gelir ile bursları arasındaki fark, kendilerine istemeleri halinde kısmî burs olarak ödenir. 

Geliri burslarının üzerinde olan öğrencilerin bursları, geçici olarak dondurulur ve öğrenimlerine resmî-burssuz statüde devam etmelerine izin verilir. Resmi-burssuz öğrencilerin okul ödemeleri yapılmaz.

Resmi-burslu statüye geri dönmek isteyen öğrenciler, bu işlem için gerekli başvuruyu normal resmi-burslu öğrencilik süresi içinde yaptıkları takdirde bursları yeniden bağlanır.

Gelir beyanı formuna ulaşmak için tıklayınız.

Eposta adresimiz newyorkmebtr.org Yazışma adresi 344 E 46th St. 2nd Fl. New York, NY 10017 - 1 (212) 687 8395

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.