New York Eğitim Ataşeliği

Evliya Çelebi Anadolu Kültür Gezileri Proje Destek Programı

Evliya Çelebi Anadolu Kültür Gezileri  Proje Destek Programı

Yurtdışındaki gençlerimizin milli, manevi ve kültürel değerlerimiz ile tarihi köklerimizi yerinde tanımalarını sağlayan Evliya Çelebi Anadolu Kültür Gezileri projeleri, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından her yıl desteklenmektedir. Yurtdışında yaşayan gençlerimizin sadece memleketlerini değil, Türkiye’nin tarihi ve kültürel yönden zengin şehirlerini de ziyaret etmeleri, anavatanları ile aidiyet ilişkisi kurmaları açısından oldukça önemlidir.

Evliya Çelebi Anadolu Kültür Gezileri proje destek programı kapsamında, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığıtarafından desteklenen her bir projede 30 genç 10 gün süreyle, Türkiye’nin kültürel ve tarihi değerlerini keşfetme imkânı buluyor. Böylece katılımcı gençlerimiz, hayatının 50 yılını dünyanın birçok farklı bölgesine seyahat ederek geçiren Türk gezgin Evliya Çelebi (1611-1682) gibi, bir yandan gezip gördükleri yerleri tanıyor, bir yandan da kültürel birikimlerini artırıyor.

Program kapsamında ülkemizdeki tarihi ve kültürel mekânları yönelik ziyaretlerin yanı sıra, tarih, kültür, sanat, edebiyat ve medeniyet temalı seminer ve atölye çalışmaları da yer alıyor. Gençlik grupların her birinin 16-21 yada 21-26 yaş aralığında olması gereken programa, yurt dışında gençlik alanında faaliyet yürüten STK’lar ve kâr amacı gütmeyen eğitim kurumları başvurabilecektir.

İstanbul-Bursa-Çanakkale-Edirne,

İstanbul-Ankara-Konya-Nevşehir,

Ordu-Giresun-Trabzon-Rize ve

Hatay-Şanlıurfa-Gaziantep-Mardin rotaları oluşturulmuştur.

Yukarıda sayılan rotalar dışında belirli bir temaya (tarih, mimarlık, sanat, bilim ve teknoloji, sosyal hizmet, edebiyat, vb.) yönelik özellikle öğrenci gruplarının eğitim gezileri de program kapsamında proje olarak hazırlanabilecektir.

Tematik içerikli programların rotaları ve içerikleri başvuru sahipleri tarafından oluşturulacak ve proje başvuru sistemine girilecektir.

2018 Yılı başvuruları 27 Nisan- 31 Ekim 2018 tarihleri arasında “proje.ytb.gov.tr” internet adresi üzerinden alınacaktır.

Ayrıntılı bilgi için başvuru rehberini inceleyebilirsiniz.

E posta adresi: kultur.gezileri@ytb.gov.tr

 

Eposta adresimiz newyorkmebtr.org Yazışma adresi 344 E 46th St. 2nd Fl. New York, NY 10017 - 1 (212) 687 8395

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.