New York Eğitim Ataşeliği

1416 Sayılı Kanun Kapsamında Yurt Dışında Lisansüstü Öğrenim Gören Öğrencilerin Mecburi Hizmet Talep Etmelerine İlişkin Bakanlığımızca Yayınlanan Duyuru

1416 Sayılı Kanun Kapsamında Yurt Dışında Lisansüstü Öğrenim Gören Öğrencilerin Mecburi Hizmet Talep Etmelerine İlişkin Bakanlığımızca Yayınlanan Duyuru

 1416 sayılı Kanun kapsamında, Bakanlığımız hesabına üniversiteler ile kamu kurum ve kuruluşları adına yüksek lisans ve doktora öğrenimi görmek amacıyla yurt dışına gönderilen öğrencilerden öğrenimlerini zamanında tamamlayamayanlar, gönderiliş amaçlarına uygun bir derece ile dönemeyenler, öğrenimlerini bitirdikten sonra iki aylık yasal süre içerisinde görev talep etmeyenler ve göreve başladıktan sonra istifa edenler taahhütlerini ihlal ettiklerinden tazminatlı duruma düşmektedirler.

Yüksek lisansını bitirdikten sonra doktora öğrenimlerine başlayıp öğrenimlerini tamamlamadan  yurda dönenlerin görev talep etmeleri halinde, başarı ile tamamlanan yüksek lisans derecesine tekabül eden süreler için mecburi hizmet yapması,başarısız olunan doktora süresine tekabül eden kısmının ise tazminatını ödemesine ilişkin Bakanlığımız Hukuk Müşavirliği ile Maliye Bakanlığı Başhukuk Müşavirliği ve Muhakemat Genel müdürlüğünün görüşleri doğrultusunda uygulamaya gidilecektir.

Bu sebeple öğrencilerimizin doktora öğrenimlerini başarıyla bitirme konusunda gerekli  özeni göstermeleri gerekmektedir.              

Yurt dışında halen lisansüstü öğrenimlerine devam eden tüm öğrencilerimize çalışmalarında başarılar dileriz.

 

 

Eposta adresimiz newyorkmebtr.org Yazışma adresi 344 E 46th St. 2nd Fl. New York, NY 10017 - 1 (212) 687 8395

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.