New York Eğitim Ataşeliği

Sağlık giderleri

Resmi burslu öğrencilerin yurt dışında sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur. Bu sigorta standart nitelikte olmalı ve bir aylık yurt dışı burs tutarının 1,5 katını geçmemelidir.

Resmi burslu öğrencilerin sigorta kapsamı dışında kalan sağlık giderlerinin ödenebilmesi için, tedavi olunan kuruma/doktora gitmeden önce, örneği sayfamızda yer alan "Hasta Sevk ve Muayene Formu"ndan çıktı alınmalı, formun "Medical Report" bölümü tedavi hizmetini sunan doktor  tarafından eksiksiz olarak doldurulup imzalanmalı, "Sağlık Raporu Çevirisi" ise masraf talebinde bulunan tarafından doldurulup imzalanmalıdır. Bu şekilde doldurulmuş hasta sevk ve muayene formu, sağlık harcamalarına ilişkin fatura, ödeme belgesi gibi diğer kanıtlayıcı belgelerle birlikte, örnekte belirtilen düzende doldurulmuş masraf talep formunun ekinde Ataşeliğimize gönderilmelidir. Hasta sevk ve muayene formu olmadan sağlık gideri ödenememektedir.

Sevk ve muayene formunun yanında;

  • Tedavi ayrıntılarını gösterir doktor faturasının,
  • Reçetenin,
  • Sigorta poliçesi ödemesinde ise, sigorta yaptırılan dönemleri gösteren poliçe ya da firma yazısının,

masraf talep formuna eklenmesi gerekmektedir.  

İlgili tebliğin 10/4 maddesi kapsamında tedavi için Yurda giden öğrencilerin ulaşım ve diğer sağlık harcamaları Bakanlığımızca karşılandığından, Ataşeliğimizden talep edilmemelidir.

Sağlık giderleri masraf talep formunda aşağıdaki ayrıntıyla yer almaktadır. Bunlardan, alınan tedaviye en uygun olan seçilmelidir. Şayet sınıflandırmada yapılan harcamaya uygun tanım yoksa, "Diğer" seçilip devamında açıklaması yazılmalıdır.

  • Sağlık gideri: Standart sigorta poliçesi bedeli
  • Sağlık gideri: Sigorta kapsamı dışında kalan muayene masrafı
  • Sağlık gideri: Sigorta kapsamı dışında kalan tedavi masrafı
  • Sağlık gideri: Sigorta kapsamı dışında kalan ilaç masrafı
  • Sağlık gideri: Diğer ...

Hasta sevk ve muayene formuna ulaşmak için tıklayınız.

605 3rd Avenue 30th Floor New York, NY 10158 - 1 (212) 6878395

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.