New York Eğitim Ataşeliği

Ödemelerin kapsamı

1416 sayılı Kanun kapsamında bölgemizde bulunan resmi burslu öğrencilerin mali hakları, Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığınca ortaklaşa hazırlanan, 26 Aralık 2013 tarihli ve 28863 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak 01/01/2014 tarihinde yürürlüğe giren "1416 sayılı Kanun ve Buna Bağlı Yönetmelik Uyarınca Yurtdışında Lisans ve Lisansüstü Öğrenim Yapan Öğrencilere Yapılacak Ödemeler Hakkında Tebliğ"de düzenlenmiştir. Kapsamdaki öğrencilerin masraf talepleri de, bu tebliğe göre ödenmektedir.

Söz konusu tebliğe göre, resmi burslu öğrencilere Ataşeliğimizce yapılabilecek ödemeler;

  • Yolluklar,
  • Sağlık giderleri,
  • Sınav harcamaları,
  • Başvuru giderleri,
  • Vize masrafları,
  • Tez masrafı,
  • Seminer, toplantı ya da konferans katılım masrafları,

şeklinde gruplandırılabilir. Öğrencilerimizin masraf talebinde bulunmadan önce, sitemizin masraf talepleri başlığı altındaki, ödeme türleri ve masraf talep formuyla ilgili alt başlıklarda yer alan açıklamaları dikkatle okumaları önerilir.

Masraf talepleri için başvuru, örneği sayfamızda yer alan masraf talep formu doldurularak yapılmaktadır. Bu form, ilgili başlık altındaki talimatlara uygun olarak doldurulmalı, harcamaya ilişkin kanıtlayıcı belgeler forma eklenmelidir. Harcama belgeleri mutlaka formdaki sırasına uygun olarak numaralandırılmadır. Form doldurulmadan önce, her bir ödeme türü için açılan başlık altındaki açıklamalar gözden geçirilmelidir. Talimatlara uygun hazırlanmamış masraf talep belgeleri, incelenmeksizin iade edilmektedir.

Bölgemize öğrenime gönderilen öğrencilerin yurt dışına ilk gidiş, bir öğrenim seviyesini bitirip diğer bir öğrenim seviyesine geçişte Türkiye´ye gidiş dönüş, öğrenim sonrası Türkiye´ye dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti ücretleri Bakanlığımızca ödendiğinden Ataşeliğimizden talep edilmemelidir. Bunun dışında Türkiye´de yapılan harcamalar Ataşeliğimizden değil, doğrudan Bakanlığımızdan talep edilmelidir.

İlgili tebliğin 9 uncu maddesi kapsamında Türkiye´de yapılan tez çalışmasına dair gidiş-dönüş uçak bileti bedeli ile, Türkiyedeki çalışmalarına dair belgelendirilmiş yolculuk ve tez giderleri Bakanlığımızca ödendiğinden, Ataşeliğimizden talep edilmemelidir.

İlgili tebliğin 10/4 maddesi kapsamında tedavi için Yurda giden öğrencilerin ulaşım ve diğer sağlık harcamaları Bakanlığımızca karşılandığından, Ataşeliğimizden talep edilmemelidir.

Diş tedavilerinde kullanılan kıymetli madenler ve porselen, ilgili tebliğ uyarınca ödenmemektedir.

Okul ücretlerinin ödenmesinde, ilgili tebliğ gereği park ücreti, konaklama ücreti ile gecikme faizi ödenmemektedir.

605 3rd Avenue 30th Floor New York, NY 10158 - 1 (212) 6878395

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.